ACIES Legionu Maryi

„Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko i wszystko co posiadam jest Twoje”. Słowa te są osobistym aktem poświęcenia się Najświętszej Maryi Pannie przez wszystkich należących do wspólnoty Legionu Maryi. Odnowienie zawierzenia się Maryi dokonuje się raz w roku podczas ACIES, które jest największą legionową uroczystością.

ACIES to łacińskie słowo, oznaczające armię w szyku bojowym, jest stosowane dla ceremonii, w której legioniści jako jedno zgromadzenie łączą się, aby ponowić swoją przysięgę wierności wobec Królowej Legionu – Maryi, i otrzymać od Niej moc i błogosławieństwo na kolejny rok zmagań z siłami zła. Dotychczas ACIES dla podkreślenia jedności całego Legionu organizowany był przez poszczególne Kurie, w skład których wchodzą parafialne prezydia. Jednak w tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa uroczystość ACIES została przeniesiona na grunt parafialny.

Prezydium Legionu Maryi z naszej parafii zgromadziło się na ACIES 24 lipca 2020 roku. Podczas uroczystej Mszy świętej legioniści czynni oraz wspierający odnowili swoje przyrzeczenia. Podczas homilii kierownik duchowy parafialnego prezydium przypomniał wszystkim, że Legion Maryi w wielu sprawach opiera się na zasadach wojskowych. Mówił: „żołnierz to człowiek odpowiedzialny, zdyscyplinowany i zawsze gotowy do służby. Taki ma być każdy legionista. Odpowiedzialny za swoje obowiązki wynikające z osobistego powołania i przynależności do Legionu, zdyscyplinowany w kwestiach wiary i codziennych sprawach i zawsze gotowy do służby na rzecz Kościoła i drugiego człowieka”. Przywołując scenę Zwiastowania NMP kierownik duchowy przypomniał również: „skoro Pan Bóg wybrał was do służby w Legionie Maryi to znaczy, że da wam również łaskę, abyście mimo prób i przeciwności wypełnili zadania jakie wam daje, podobnie jak Maryję obdarzył łaską”.

„Maryja wzbudza ogromny lęk mocy piekielnych. Jest <<groźna jak zbrojne zastępy>> (Pnp 6,3), bo jak mądry dowódca, dobrze wie jak używać swych sił, miłosierdzia i modlitwy ku rozproszeniu sił wroga i ku pożytkowi swych sług” – pisał św. Alfons Liguori. Taki ma być również Jej Legion i każdy kto pragnie Jej służyć dla dobra Kościoła i dla pożytku ludzi.

 

GALERIA: